שכבת הווירטואליזציה והטרנספורמציה

Proxmox מריץ את המכונות.Zenix מנהלת את הארגון.

תשתית וירטואליזציה ריבונית על Proxmox VE ו-Ceph, ומעליה Zenix כשכבת השירות העצמי, המשילות ותזמור ה-GPU. Titans Global מתכננת, מבצעת ומובילה את המעבר מ-VMware, בתוך החומות שלכם.

3+צמתים: עיצוב הייחוס המינימליתיעוד Proxmox VE
vGPU 18+Proxmox VE נתמך רשמית על ידי NVIDIA; שותף באקוסיסטם Mission ControlNVIDIA · 2025–2026
16שורות השוואה מאומתות מול VMware, כולל היכן VMware מובילהמקורות ראשוניים
2026Titans: Proxmox Authorized Reseller Partnerתעודה · 29 באוקטובר 2026
Proxmox VE 9.xCephProxmox Backup ServerSDNCorosync HAהעברה חיהייבוא מ-ESXiNVIDIA vGPUאקוסיסטם Mission ControlFreeIPAGuacamoleSLURMZenix
01 · למה שכבת הווירטואליזציה חשובה דווקא עכשיו

למה שכבת הווירטואליזציה חשובה דווקא עכשיו

במשך יותר מעשור ההיפרוויזור היה החלטה סגורה. מאז רכישת VMware על ידי Broadcom, תנאי הרישוי, הערוץ והתמיכה משתנים מהר יותר מכפי שרוב הארגונים מסוגלים לספוג. שכבת הווירטואליזציה חזרה להיות החלטה ברמת הנהלה, ובארגונים ריבוניים ומפוקחים היא גם שאלה של מי שולט בתשתית.

מודל הרישוי השתנה, לצמיתות

רישיונות VMware לצמיתות אינם נמכרים עוד. הפורטפוליו עבר לחבילות מנוי בלבד, ובסיס העלות של סביבה קיימת נפתח מחדש בכל חידוש.

מעבר הדרגתי, לא בבת אחת

נתוני סקר מתחילת 2026 מראים שרוב הארגונים הגדולים מצמצמים את היקף השימוש ב-VMware בהדרגה, עומס עבודה אחד בכל פעם, תוך המשך הפעלה של מה שנותר. פלטפורמת יעד אמינה חייבת לכן לחיות לצד VMware במשך שנים, לא להחליף אותה ברבעון אחד.

ריבונות היא כיום דרישה ארכיטקטונית

סביבות ממשלתיות, ביטחוניות, רפואיות ומחקריות אינן יכולות להישען על היפרוויזור שתנאיו, שותפיו ומפת הדרכים שלו נקבעים על ידי ספק רישוי זר יחיד. תשתית קוד פתוח, המופעלת בתוך חומות הארגון, מסירה את התלות הזו בשכבה הנמוכה ביותר של ה-stack.

גם הערוץ משתנה

ספקי שירות ואינטגרטורים שלא הוזמנו לתוכנית השותפים החדשה של VMware מאבדים את ערוץ ההפצה שלהם. עבור אינטגרטורים, תחום התמחות ב-Proxmox הוא תשובה אסטרטגית, לא טקטית. Titans עובדת לצד האינטגרטורים ולא מעליהם; מודל העבודה מפורט בסעיף 06.

אסמכתאות

  • VMware סיימה את הרישוי לצמיתות: הודעת סיום הזמינות (End of Availability) חלה על כל אפשרויות הרישוי, ו-VMware Cloud Foundation ו-vSphere Foundation נמכרים כתוכנת מנוי בלבד (הוכרז ב-11 בדצמבר 2023). [1]
  • Gartner צופה שיותר משליש מהעומסים שרצים היום על VMware ירוצו על פלטפורמה אחרת עד 2028, מציינת שמיגרציה מלאה נמשכת שלוש שנים ומעלה, ומתעדת שבידי VMware עדיין היו מעל 96% מנתח ההכנסות בווירטואליזציית שרתים ב-2024. [2]
  • בסקר CloudBolt מינואר 2026 בקרב 302 מקבלי החלטות IT בארגונים גדולים בצפון אמריקה, 86% מצמצמים באופן פעיל את היקף השימוש ב-VMware, 54% נשארים עם VMware תוך צמצום התלות, ורק כ-4% השלימו מיגרציה מלאה. [3]
  • ביולי 2025 הפכה Broadcom את תוכנית VMware Cloud Service Provider לתוכנית בהזמנה בלבד; שותפים שלא הוזמנו יכלו לבצע עסקאות רק עד 31 באוקטובר 2025, ומודל ה-White Label הופסק באותו תאריך. [4]
02 · Proxmox VE כתשתית היסוד

Proxmox VE כתשתית היסוד

Zenix בנויה על Proxmox VE. Titans מבססת את עבודתה על Proxmox Server Solutions כתשתית הטכנולוגית שלה ועובדת איתה כשותפה, לא כספקית רכיב. Proxmox VE הוא היפרוויזור ארגוני עצמאי בקוד פתוח מווינה, עם stack שלם של אשכול, אחסון, רשת, גיבוי וניהול רב-אשכולי, ומאז 2025 הוא פלטפורמה נתמכת רשמית ל-NVIDIA vGPU. זהו יעד, לא פתרון ביניים.

אשכול, זמינות גבוהה והעברה חיה

Proxmox VE מאגד צמתים על מנוע Corosync עם מערכת קבצים אשכולית מבוזרת, קוורום ו-fencing. מנהל ה-HA משחזר שירותים מצומת שנפל באופן אוטומטי, ומכונות וירטואליות פעילות עוברות בין צמתים ללא השבתה. Zenix צורכת את ה-HA הזה; היא אינה ממציאה אותו מחדש.

אחסון היפר-קונברג'נטי עם Ceph

Ceph משולב ב-Proxmox VE ומנוהל מאותו GUI ו-CLI. מחשוב ואחסון משוכפל חולקים את אותם שרתים סטנדרטיים, ללא בקרי RAID חומרתיים וללא רישיון SAN חיצוני.

רשת מוגדרת-תוכנה לבידוד בין tenants

ה-stack של ה-SDN המובנה מפריד בין tenants באמצעות zones, VNets ו-subnets, המוגדרים פעם אחת ברמת ה-datacenter ומיושמים בכל צומת. הוא מתרחב מ-NAT פשוט ועד overlays של BGP/EVPN. זהו מנגנון הבידוד העומד לרשות הפרופילים והקורסים של Zenix בשכבת Proxmox.

שרת גיבוי וניהול רב-אשכולי

Proxmox Backup Server מספק גיבויים אינקרמנטליים עם ביטול כפילויות (dedup) והצפנה, סנכרון מרוחק וגיבוי לקלטות (tape). Proxmox Datacenter Manager מוסיף מסך ניהול אחד על פני אשכולות עצמאיים, כולל העברה חיה ביניהם. Zenix יושבת מעל שניהם כשכבה הפונה למשתמשים.

נתיב מובנה החוצה מ-ESXi

Proxmox VE מייבא מכונות וירטואליות ישירות מ-ESXi ומ-vCenter דרך ה-API שלהם, ממפה את רוב ההגדרות למודל התצורה של Proxmox, ומאפשר live-import שמפעיל את ה-VM בזמן שהנתונים עדיין מועתקים. זהו המנוע של גלי המיגרציה של Titans.

נתמך רשמית ל-NVIDIA vGPU

Proxmox VE מופיע במטריצת התמיכה הרשמית של NVIDIA ל-vGPU, ו-NVIDIA מונה את Proxmox בין שותפי האקוסיסטם של Mission Control. Mission Control עצמו נותר מוצר בקנה מידה של rack; Zenix פונה לסביבה שמתחת ל-rack, על אותה תשתית.

אסמכתאות

  • ב-19 במרץ 2025 הודיעה Proxmox Server Solutions כי Proxmox VE הוא היפרוויזור נתמך ל-NVIDIA vGPU, החל מ-NVIDIA vGPU 18; תמיכה ארגונית טכנית דורשת מנוי Proxmox ברמת Basic, Standard או Premium בתוספת entitlement של NVIDIA vGPU. [5]
  • מטריצת התמיכה של NVIDIA ל-vGPU מונה את Proxmox Server Solutions / Proxmox Virtual Environment כאחד מקומץ ספקי היפרוויזור שדרכם vGPU נתמך על Linux עם KVM, והרישום נשמר בענפים 18.0, 19.0, 20.0 ו-latest. [6]
  • עמוד המוצר של NVIDIA Mission Control מונה את Proxmox תחת 'Deploy and Run AI Factories With Ecosystem Partners', וקובע ש-Proxmox Virtual Environment 'pairs seamlessly with NVIDIA Mission Control to deliver virtualized AI-factory resiliency where uptime is nonnegotiable'. [7]
  • אשף הייבוא מ-ESXi/vCenter שוחרר ב-Proxmox VE 8.2 (24 באפריל 2024), ומייבא VMs מבוססי VMware ישירות דרך ה-API של ההיפרוויזור עם מיפוי רוב ההגדרות המקוריות למודל התצורה של Proxmox, כולל live-import. [8]
  • Proxmox Server Solutions GmbH נוסדה בווינה בפברואר 2005 על ידי מרטין ודיטמר מאורר כסטארט-אפ קוד פתוח במימון עצמי, נותרה בבעלות פרטית ובמטה בווינה, ומשחררת את Proxmox VE תחת רישיון GNU Affero General Public License v3. [9]
03 · Proxmox VE מול VMware

Proxmox VE מול VMware: מה באמת משתנה בתפעול

ההשוואה שלהלן מעמידה את Proxmox VE מול VMware (vSphere ו-VMware Cloud Foundation) בקריטריונים שמכריעים רכש וירטואליזציה מתחת לסקאלת rack: רישוי, אחסון, רשת, GPU, תפעול, משילות ותמיכה. כל טענה חיצונית נשענת על תיעוד היצרן, מאמרי ה-Knowledge Base של Broadcom או עיתונות מקצועית מזוהה, עם הפניה לכתובת המקור; הערכות של Titans מסומנות ככאלה. Zenix פועלת על גבי Proxmox VE ו-Ceph, ולכן ההשוואה נכתבת מעמדה של שותף Proxmox ויש לקרוא אותה בהתאם. 16 שורות. Proxmox VE מנצחת במקום שבו ההחלטה באמת מתקבלת בסביבות שמתחת לקנה מידה של rack: עלות, ודאות העלות וודאות מפת הגרסאות. VMware מובילה בעומק של יכולות ארגוניות בשלות, ואנחנו כותבים זאת במפורש בכל שורה. כל שורה מסתיימת בהערת ביצוע קצרה ובמקורותיה.

היבטProxmox VE 9.xVMware vSphere / VCF 9
מודל רישוי ומחיר מחירוןקוד פתוח וחינמי תחת רישיון AGPLv3. המנוי בתשלום הוא לכל socket מעבד מאויש לשנה: Community 120 אירו, Basic 370 אירו, Standard 550 אירו, Premium 1,100 אירו (לפני מע"מ). מספר הליבות אינו משפיע על המחיר, כך ששרת דו-socket עם 64 ליבות עולה כמו שרת דו-socket עם 16 ליבות. התוכנה זהה בכל הרמות.קנייני, במנוי בלבד מאז 11 בדצמבר 2023. הרישוי הוא לכל ליבה פיזית עם מינימום של 16 ליבות למעבד; יש לרשות כל ליבה בשרת, כולל ליבות שהושבתו ב-BIOS. Broadcom אינה מפרסמת מחירון פומבי; מחירי קטלוג אירופיים (אוגוסט 2026) עומדים על כ-362 אירו לליבה לשנה עבור VCF, כ-193 אירו עבור VVF וכ-51 אירו עבור vSphere Standard.Proxmox VE
באתר של שלושה שרתים עם מעבד אחד בן 8 ליבות בכל אחד, VMware עדיין מחייבת 48 ליבות. מינימום ההזמנה של 72 ליבות שהוצג באפריל 2025 בוטל; רצפת 16 הליבות למעבד נותרה. [22][21][30][31][32][33][34]
ודאות עלות בחידושמחירים מפורסמים לכל socket, תקופת מנוי של שנה ממועד הרכישה, וללא הגבלת פיצ'רים בין הרמות. הכלל היחיד ברמת ה-cluster הוא שכל ה-nodes נושאים את אותה רמת מנוי.לקוחות דיווחו ל-The Register (ינואר 2025) שחידושי מנוי שנתיים ל-vSphere Standard ו-Enterprise Plus הוחלפו בהתחייבות לשלוש שנים עם תשלום שנתי מראש; אחד מהם ציין עלייה של 70 אחוז בחידוש. בסקר בחסות CloudBolt בקרב 302 מקבלי החלטות IT בצפון אמריקה (ינואר 2026), 59 אחוז חוו עליות עלות מעל 25 אחוז ו-85 אחוז עדיין חוששים מעליות נוספות. Prashanth Shenoy מ-Broadcom מסר שמחיר המחירון של VCF הופחת בחצי, מ-700 ל-350 דולר לליבה לשנה, ב-2024.Proxmox VE
עדויות הלקוחות והסקר הם מקורות משניים והסקר ממומן על ידי ספק; הם מצביעים על מגמה, לא על כלל חוזי. [35][36][33][22]
מפת הגרסאות וזמינות המוצרמוצר אחד. Proxmox VE 9 (על בסיס Debian 13) שוחרר באוגוסט 2025; PVE 8 הגיע לסוף חיים באוגוסט 2026. כל פיצ'ר זמין בכל רמת מנוי, כולל Community.vSphere Standard ו-Enterprise Plus הוקפאו ב-vSphere 8 Update 3; יכולות vSphere 9.x נמכרות רק בתוך VVF 9 או VCF 9. Essentials Plus הופסק. בדצמבר 2025 אישרה Broadcom ש-VVF אינו נמכר עוד בחלק ממדינות EMEA. סוף התמיכה הכללית ב-vSphere 8.x נקבע ל-11 באוקטובר 2027. בספטמבר 2026 הבטיחה Broadcom גרסה מעודכנת של vSphere Standard; פרטים לא היו זמינים בעת הכתיבה.Proxmox VE
לקוח שנמצא היום על vSphere 8 Standard ניצב בפני הכרעה כפויה לפני אוקטובר 2027: מעבר ל-VVF/VCF 9, המתנה ל-Standard שטרם שוחרר, או פלטפורמה אחרת. [37][38][39][32][40]
Clustering וזמינות גבוההCorosync ו-pmxcfs; אין מגבלת nodes מפורשת, ודווח על clusters בייצור עם יותר מ-50 nodes. נדרשת שהיית LAN מתחת ל-5 מילישניות בין כל ה-nodes ולפחות שלושה nodes לקוורום HA אמין. מנגנון fencing עם watchdog חומרתי או softdog של הקרנל מבטיח ש-node שכשל מנותק לפני שה-VMs שלו מופעלים מחדש במקום אחר.vSphere HA בוחר host ראשי ומפעיל מחדש את ה-VMs של host שכשל על hosts חלופיים; VM Monitoring מפעיל מחדש VMs בודדים שפעימות ה-VMware Tools שלהם נפסקו. VMware מפרסמת מקסימומי תצורה רשמיים ונבדקים ל-hosts, ל-VMs, ל-vCenter ול-vSAN.שקול
שתיהן בשלות. היתרון של VMware הוא משמעת תיעוד: Proxmox אינה מפרסמת מקסימומים נבדקים, וזה משמעותי לאישור רכש בסקאלה גדולה. [11][41]
הגירה חיההגירה חיה של VMs פעילים, כולל הגירת אחסון חיה של דיסקים מקומיים (qm migrate --online --with-local-disks), בין hosts באותה ארכיטקטורת מעבד בלבד. PCIe ו-USB passthrough חוסמים הגירה חיה. VMs פעילים עם mediated devices כגון NVIDIA vGPU ניתנים להגירה חיה החל מ-PVE 8.4 (אפריל 2025).vMotion מבצע הגירה חיה של VMs עם NVIDIA vGPU מאז vSphere 6.7 Update 1 (2018) ותומך בהגירת compute ואחסון ללא אחסון משותף. פינוי VMs עם vGPU לצורך תחזוקה באמצעות DRS הוא opt-in, כפוף ל-timeout של 100 שניות ב-vMotion, עם זמני stun שעלולים לעלות על 10 שניות; מאז 8.0 U2 DRS יכול להעריך את זמן ה-stun. מאמרי KB עדכניים של Broadcom עדיין מתעדים תקלות בהגירת vGPU, כולל כשלי הגירה של RTX Pro 6000 Blackwell על ESXi 8.0.3.VMware
Zenix מחכירה היום GPU שלמים באמצעות PCIe passthrough; VMs כאלה אינם ניתנים להגירה חיה באף אחת מהפלטפורמות. החכרה מבוססת vGPU נמצאת במפת הדרכים של Zenix ואינה זמינה עדיין. [42][20][43]
אחסון ותשתית היפר-קונברג'נטיתCeph רץ ומנוהל ישירות על nodes ההיפרוויזור מממשק ה-PVE ומה-CLI (מומלץ שלושה nodes זהים לפחות, 12 OSDs לפחות ורשת 10 Gbps ייעודית). מודל plugins מכסה גם ZFS, LVM/LVM-thin, NFS, CIFS, iSCSI/FC, CephFS ו-Proxmox Backup Server. PVE 9.0 הוסיף snapshots על shared LVM בהקצאה מלאה עבור סביבות FC/iSCSI; PVE 9.2 מגיע עם Ceph Tentacle 20.2 לצד Squid 19.2 ו-ZFS 2.4. אין רישיון אחסון נפרד ואין מדידת קיבולת. ZFS ו-Ceph אינם תואמים לבקר RAID חומרתי.vSAN Express Storage Architecture (מ-vSAN 8 ואילך) היא ארכיטקטורת NVMe חד-שכבתית ללא התקני cache ייעודיים, עם מערכת קבצים מבוססת log ו-RAID-6 בביצועי RAID-1; ניהול מדיניות אחסון (SPBM) משולב. קיבולת vSAN מוקצית לפי 1 TiB לכל ליבת VCF ו-0.25 TiB לכל ליבת VVF, וקיבולת נוספת נמכרת כתוספת. vVols הוצאו משימוש החל מ-VCF/VVF 9.0 וכל הסמכות ה-vVols לגרסה 9.0 הופסקו.שקול
vSAN ESA ו-SPBM עדיין מלוטשים יותר מממשק ה-Ceph ב-Proxmox. ב-Proxmox אין array offload, אך גם אין קיבולת שנמדדת לפי רישיון. ה-stack של Zenix, Proxmox VE יחד עם Ceph, תואם לתכן ה-HCI הייחוסי המתועד. [44][31][45][46]
רשת מוגדרת תוכנה וסגמנטציהחבילות ה-SDN הבסיסיות מותקנות כברירת מחדל מאז PVE 8.1: אזורי Simple, VLAN, QinQ, VXLAN ו-EVPN עם VNets ו-subnets. ניהול VNet נתמך במלואו; אינטגרציית FRRouting/EVPN controller ו-IPAM/DHCP נותרו בסטטוס tech preview. PVE 9.0 הוסיף SDN Fabrics מנותבים (OpenFabric/OSPF) ו-PVE 9.2 הוסיף תמיכה מובנית ב-WireGuard וב-BGP. חומת האש היא per-node ומבוססת nftables.VCF 9.0 כולל את מודולי הקרנל של NSX ב-ESX כברירת מחדל ומציג Virtual Private Clouds ו-Transit Gateway, עם מחזור חיים המשולב ב-VCF Automation וללא צורך ב-edge nodes. NSX מספק חומת אש מבוזרת עם מעקב מצב ומיקרו-סגמנטציה. תיעוד התוכנית של VCF מציין מגבלות ייצוא על תוכנת NSX, וחומת האש המבוזרת נרשמה כתוספת בתשלום במעבר ל-VCF 5.x.VMware
ב-Proxmox אין חומת אש מבוזרת, load balancer או מבנה VPC ברמת NSX. תצורות ה-VPN לכל משתמש ב-Zenix (OpenVPN/WireGuard) ו-FreeIPA יושבות מעל PVE SDN; הן אינן מחליפות את פונקציות NSX. [46][47][30]
גיבוי והתאוששות מאסוןProxmox Backup Server (AGPLv3) מספק גיבויים אינקרמנטליים עם deduplication, הצפנת AES-256 GCM בצד הלקוח, דחיסת Zstandard, אימות SHA-256, סנכרון מרוחק וספריות קלטות; PBS 4.2 שוחרר באפריל 2026. מנויי PBS הם לכל שרת לשנה (מ-Community 560 אירו ועד Premium 4,480 אירו) עם מספר לקוחות ונפח אחסון ללא הגבלה. מאז PVE 8.4 קיים API לגיבוי שמפשט plugins של צד שלישי; Veeam תומכת ב-Proxmox VE באופן מובנה מאז Backup & Replication 12.2 (2024), ואינטגרציה עם NAKIVO הוכרזה במרץ 2026.VMware Live Recovery מפעיל התאוששות מאסון ומאירועי סייבר בין אתרי VCF, עם שכפול vSphere ב-RPO של עד דקה אחת ועד 200 snapshots לכל VM; VCF 9.1 מוסיף אינטגרציה עם CrowdStrike EDR להתאוששות מכופרה. הגיבוי עצמו נשען על אקוסיסטם רחב של צד שלישי.שקול
VMware מובילה בתזמור DR משולב ובהתאוששות סייבר. Proxmox מובילה עם שרת גיבוי מובנה שפועל גם בסביבה מנותקת (קלטות, סנכרון offline) ללא רישיון לכל VM. [48][20][49][50]
קונטיינרים ו-Kubernetesקונטיינרים של LXC מובנים: קלי משקל, חולקים את קרנל ה-host, ל-Linux בלבד, עם בידוד חלש יותר מ-VMs, ומנוהלים במסגרת ה-HA על בסיס הפעלה מחדש. לא מצורפת הפצת Kubernetes; הלקוח מביא משלו (למשל Talos או RKE2 בתוך VMs).vSphere Kubernetes Service משלב control plane של Kubernetes מוסמך CNCF בתוך ESXi ו-vCenter ומתרחב עד 500 clusters לכל Supervisor ב-VCF 9.1. תיעוד התוכנית של VCF מציין שרכיבי vSphere IaaS Control Plane נושאים מחזור תמיכה קצר יותר מזה של VCF עצמו.VMware
ב-Zenix אין Kubernetes מחייב; עבודות batch על GPU רצות ב-SLURM. ללקוחות שעומס העבודה שלהם הוא VMs, שולחנות עבודה בדפדפן ועבודות batch, הפער הזה אינו מכריע. [51][30]
וירטואליזציית GPU ומעמד מול NVIDIAהיפרוויזור נתמך רשמית ל-NVIDIA vGPU מאז vGPU Software 18 (מרץ 2025); הצימוד הנבדק העדכני ביותר הוא PVE 9.2 על קרנל 7.0 עם vGPU 20.2. קריאות שירות בנושא vGPU מחייבות גם זכאות NVIDIA vGPU וגם מנוי PVE ברמת Basic, Standard או Premium. NVIDIA AI Enterprise אינו נתמך רשמית על PVE. ביולי 2026 הצטרף Proxmox VE לאקוסיסטם של NVIDIA Mission Control כשכבת הווירטואליזציה לשירותי הניהול של AI factories על פלטפורמות Blackwell ו-Vera Rubin; PVE 9.2 ל-arm64 הגיע ל-GA באוגוסט 2026.תמיכה ב-vGPU והגירה חיה של vGPU מבוססות זה שנים (מאז 2018), עם הערכת זמן stun ב-DRS מאז vSphere 8.0 U2. PCIe passthrough של GPU שלם הוא סטנדרטי. מאמרי KB עדכניים של Broadcom מתעדים תקלות פתוחות בהגירת vGPU בכרטיסים מדור Blackwell.שקול
החברות באקוסיסטם Mission Control היא הצהרה אקוסיסטמית, לא הסמכה של NVIDIA ל-Proxmox עבור nodes של מחשוב GPU. Zenix משתמשת היום ב-passthrough של GPU שלם; חלוקת MIG והחכרה חלקית מבוססת vGPU נמצאות במפת הדרכים. [52][5][43]
שכבת ניהול, API וניהול רב-clusterREST API אחד לכל cluster, מוגדר פורמלית ב-JSON Schema, עם אימות מבוסס ticket או API token; כלי ה-CLI משתמשים באותו קוד. Proxmox Datacenter Manager 1.0 (דצמבר 2025; גרסה 1.1 במאי 2026; AGPLv3) מוסיף קונסולת ניהול רב-cluster עם הגירה חיה בין clusters, RBAC ולוח עדכונים מרכזי, ללא מפתח מנוי נפרד. אין אנליטיקת קיבולת, עלות או showback מובנית.vCenter יחד עם VCF Operations ו-VCF Automation: תקינות, עדכונים ותאימות לכל הצי מקונסולה אחת, אנליטיקת קיבולת ועלות, ניהול מחזור חיים של hosts מבוסס image, ו-API אחד עם Terraform/GitOps שנושא תגיות מדיניות ועלות. VCF 9.1 מוסיף baselines של Advanced Cyber Compliance.VMware
PDM הוא מוצר בגרסת 1.x. שכבת ה-FinOps שחסרה ב-Proxmox (תקציבי תכנון מול צריכה, המרת ואטים למטבע, דוחות משאבים בלתי מנוצלים) היא מה ש-Zenix מוסיפה מעל ה-API של PVE. [53][54][55][49]
אוטומציה ותשתית כקוד (IaC)ספק ה-Terraform/OpenTofu הנפוץ ביותר, bpg/proxmox, הוא פרויקט קוד פתוח אישי שאינו קשור ל-Proxmox Server Solutions; הוא מכוון ל-PVE 9.x ופועל דרך ה-API של PVE. תמיכת Ansible מגיעה מהאוסף community.proxmox (דורש Proxmoxer 2.3 ומעלה). אין SLA של היצרן על כלי IaC.terraform-provider-vsphere הוא ספק ברמת Partner של HashiCorp, בזכויות יוצרים של Broadcom ונתמך בהתאם ל-Broadcom Product Lifecycle.VMware
הפיצוי ב-Proxmox הוא ה-API היציב המבוסס JSON Schema עצמו. Zenix מקצה משאבים ישירות דרך ה-API ולא דרך ספק הקהילה. [17][56][54]
אבטחת הפלטפורמה והצפנה במנוחהUEFI Secure Boot ב-hosts מאז PVE 8.1 (bootloader חתום ב-CA של Microsoft, קרנלים חתומים על ידי Proxmox; מודולי DKMS כגון דרייברי host של NVIDIA מחייבים חתימת MOK). ה-guests מקבלים דיסק EFI בגודל 4m עם Secure Boot ו-vTPM מדומה (המצב נשמר ב-qcow2 מאז 9.1). הצפנה במנוחה נשענת על הצפנת ZFS מובנית, ש-Proxmox עצמה מגדירה כניסיונית, ללא אתחול GRUB מ-pools מוצפנים ועם מגבלות ידועות בשכפול.ESXi תומך ב-UEFI Secure Boot בכל שכבה של מחסנית האתחול מאז 6.5, עם VIB verifier לכל חבילה מותקנת. VM Encryption ו-vTPM משולבים ומגובים ב-KMS; נדרש key provider לפני הוספת vTPM. ה-Native Key Provider נכלל בכל המהדורות, בעוד VM Encryption מחייב רישוי ברמת Enterprise Plus.VMware
באתרים מסווגים או מנותקים, Proxmox מחייבת תכן ונוהל הצפנה עצמאיים על בסיס LUKS או ZFS; המסלול של VMware מוכן לשימוש אך כרוך ברישוי. [57][58][42]
רמות תמיכת יצרן ו-SLAתמיכת יצרן מ-Proxmox Server Solutions (וינה) ומאז 2026 גם מ-Proxmox North America Inc. (קינגסטון, אונטריו). החל מ-19 באוקטובר 2026 רמת Premium פועלת 24/7 עם מענה מתועדף תוך שעתיים לתקלת Severity 1 וללא הגבלת קריאות שירות; Standard מקבלת 24/7 בחלון onboarding ברבעון הרביעי של 2026 (מענה תוך ארבע שעות, 10 קריאות שירות בשנה); Basic ללא שינוי, יום עסקים אחד ושלוש קריאות שירות. הכיסוי כולל עדכונים offline והפעלת מפתחות לסביבות מנותקות.VMware Production Support מתחייבת למענה לתקלת Severity 1 תוך 30 דקות, 24 שעות ביממה, 7 ימים בשבוע, ללא הגבלת קריאות שירות; Severity 2 תוך ארבע שעות עסקים. ניתוח שורש (RCA) זמין רק עם Premier Support או Success 360.VMware
ה-SLA של VMware עדיין הדוק יותר. בפריסות Zenix, Titans, שותפת Proxmox, מספקת את קו התמיכה הראשון, כשמאחוריו מנוי Proxmox וזכאות NVIDIA למקרי vGPU. [26][22][59]
כלי הגירה אל הפלטפורמהאשף ייבוא מובנה מ-ESXi מאז PVE 8.2 (אפריל 2024), נבדק מ-ESXi 6.5 ועד 8.0, עם מצב live import אופציונלי שמפעיל את ה-VM במהלך הייבוא. מגבלות: לא ניתן לייבא דיסקים על גבי vSAN או דיסקים מוצפנים, ייבוא דרך vCenter או של VMs עם snapshots איטי במידה ניכרת, ו-live import שנכשל מאבד את הנתונים שנכתבו מתחילתו. Veeam Backup & Replication 12.2 ומעלה מאפשר לשחזר גיבויי VMware לתוך Proxmox VE.VMware HCX (Bulk, RAV, vMotion) מתרחב לבסיס של 300 הגירות מקביליות לכל HCX Manager ו-200 לכל Service Mesh, כאשר switchover ב-RAV מתבצע טורית לכל זוג appliances. היעד שלו הוא תמיד סביבת vSphere או VCF; הוא אינו מעביר עומסי עבודה אל מחוץ ל-VMware.שקול
בתוכנית מעבר מ-VMware ל-Proxmox יש לתכנן סביב vSAN (לפנות תחילה ל-VMFS/NFS או להשתמש במסלול מבוסס גיבוי), לאחד snapshots ולהתחבר ישירות ל-hosts של ESXi. [60][61]
מעמד בשוק ואקוסיסטם שותפיםProxmox מדווחת על יותר מ-2.3 מיליון שרתי PVE פעילים, מעל 60,000 ארגונים עם תוכניות תמיכה ויותר מ-3,000 שותפי אינטגרציה (ספטמבר 2026; נתוני יצרן, לא מבוקרים). The Register מגדיר את Proxmox 'מותג המאתגר'. תוספות אקוסיסטם ב-2026 כוללות הסמכת Omnissa Horizon Ready Hypervisor ואינטגרציות עם Kasm, Zabbix, StorPool, Lightbits ו-NAKIVO.כ-350,000 לקוחות ויותר ממחצית משוק וירטואליזציית השרתים לפני הרכישה על ידי Broadcom; המיקוד המוצהר של Broadcom הוא 10,000 עד 30,000 הלקוחות הגדולים ביותר. יותר מ-2,000 הטמעות VCF 9 בשנתו הראשונה, פחות מאחוז אחד מהלקוחות שלפני הרכישה. דרג המשווקים Registered בוטל ביוני 2025, וחוזי ספקי הענן VCSP ב-EEA לא חודשו אחרי 26 בינואר 2026. Gartner צופה שעד 2028 שיקולי עלות יניעו 70 אחוז מלקוחות VMware בסדר גודל ארגוני להעביר מחצית מעומסי העבודה הווירטואליים שלהם.שקול
ל-VMware נותר בסיס המותקן ואקוסיסטם צד שלישי גדולים יותר; ל-Proxmox יש את המומנטום בסגמנט שמתחת לזה ש-Broadcom מתעדפת. אין נתון נתח שוק של Gartner או IDC ל-Proxmox באופן ספציפי. [26][62][63][39]
איפה VMware מובילה, במילים שלנו. VMware נותרה הפלטפורמה הרחבה יותר. האקוסיסטם שלה גדול יותר בבסיס המותקן, בחומרה מוסמכת ובכלי צד שלישי, עם Terraform בגיבוי היצרן ורשימה ארוכה יותר של אינטגרציות גיבוי, ניטור ואבטחה. ל-DRS, vMotion והגירה חיה של vGPU יש יותר שנות ייצור ויותר פירוט תפעולי מפורסם, כולל מקסימומי תצורה נבדקים ש-Proxmox אינה מספקת. NSX מעניק חומת אש מבוזרת עם מעקב מצב, מיקרו-סגמנטציה, VPCs ו-Transit Gateway שאין להם מקבילה ב-Proxmox. vSAN ESA עם ניהול מדיניות אחסון מלוטש יותר מ-Ceph בממשק של Proxmox, ו-VM Encryption, vTPM וניהול מפתחות KMIP משולבים ולא נבנים באופן עצמאי. vSphere Kubernetes Service הוא runtime מוסמך של Kubernetes; Proxmox אינה מספקת כזה. תפעול צי, מחזור עדכונים, baselines של תאימות, אנליטיקת עלויות ויעד התמיכה של 30 דקות ל-Severity 1 מפותחים יותר. לקוח שהסביבה שלו גדולה, ממוקדת Kubernetes או תלויה בסגמנטציה ברמת NSX צריך לשקול נקודות אלה לפני טיעון הרישוי.

רישוי שאפשר לחזות

מחירי Proxmox פומביים, לכל socket ובלתי תלויים במספר הליבות; התוכנה זהה בכל רמה. VMware מתומחרת לכל ליבה עם רצפה של 16 ליבות למעבד, ללא מחירון פומבי, ולקוחות מדווחים על התחייבויות לשלוש שנים בחידוש. לאתר מתחת לסקאלת rack, ניתן לחשב את עלות Proxmox ממספר השרתים בלבד.

אחסון וגיבוי כלולים

Ceph מנוהל מתוך ההיפרוויזור, ו-Proxmox Backup Server מוסיף גיבוי עם deduplication, הצפנה בצד הלקוח ותמיכה בקלטות, ללא מדידת קיבולת. התנאים הכנים: שלושה nodes זהים לפחות, רשת 10 Gbps ייעודית, ללא RAID חומרתי, וממשק Ceph מלוטש פחות מ-vSAN ESA עם SPBM.

API פתוח אחד, ללא קנס יציאה

הפלטפורמה כולה ב-AGPLv3 וחושפת REST API אחד מבוסס JSON Schema שגם ה-CLI עצמו משתמש בו; Proxmox Datacenter Manager מרחיב אותו בין clusters ללא מפתח נפרד. Zenix מקצה משאבים דרך API זה. הסייג: כלי Terraform ו-Ansible מתוחזקים על ידי הקהילה ללא SLA של היצרן.

מוכן ל-GPU, עם גבולות מוצהרים

Proxmox VE הוא היפרוויזור נתמך רשמית ל-NVIDIA vGPU ומריץ PCIe passthrough של GPU שלם כסטנדרט; VMs עם vGPU ניתנים להגירה חיה מאז PVE 8.4. NVIDIA AI Enterprise אינו נתמך רשמית, והחברות באקוסיסטם Mission Control אינה הסמכה. Zenix מחכירה היום GPU שלמים; החכרה חלקית ב-MIG/vGPU נמצאת במפת הדרכים.

מסלול כניסה מתועד ותמיכת יצרן מאחוריו

אשף הייבוא מ-ESXi ושחזור חוצה-פלטפורמות של Veeam מספקים מסלול נבדק מ-vSphere 6.5 עד 8.0, עם החרגות ידועות ל-vSAN ולדיסקים מוצפנים. מאוקטובר 2026 תמיכת Premium של Proxmox פועלת 24/7 עם מענה תוך שעתיים ל-Severity 1 וכוללת הפעלת מפתחות בסביבות מנותקות. היעד של VMware, 30 דקות ל-Severity 1, עדיין הדוק יותר; בפריסות Zenix, Titans מספקת את קו התמיכה הראשון.

04 · שותפות ואמון

שותף מורשה של Proxmox. ומה NVIDIA באמת עשתה עם Proxmox.

שני דברים שלקוחות שואלים עליהם לפני החלטה: מי עומד מאחורי ההתחייבות, ומה מעמד הפלטפורמה מול ספקית ה-GPU. התשובות למטה מדויקות ומתועדות, כולל מה שלא נאמר.

תעודה · 29 באוקטובר 2026

Titans Global היא Authorized Reseller Partner של Proxmox

Proxmox Server Solutions GmbH הסמיכה את Titans Global כ-Authorized Reseller Partner ב-29 באוקטובר 2026. בפועל: Titans מוכרת ומחדשת את מנויי ה-Enterprise של Proxmox, נותנת תמיכת קו ראשון כשמהנדסי Proxmox מאחוריה דרך המנוי, מקבלת תמיכת pre-sales מ-Proxmox, ונשארת השותף האחראי היחיד למנוי, לאינטגרציה ולשכבת Zenix.

מה NVIDIA עשתה, ומה לא

NVIDIA לא רכשה את Proxmox ולא השקיעה בה; Proxmox נשארת חברה פרטית מווינה בבעלות מייסדיה. מה שמתועד הוא שיתוף פעולה טכני: Proxmox VE הוא היפרוויזור נתמך ב-NVIDIA vGPU מאז vGPU 18 (מרץ 2025), עם אימות של vGPU 19 ו-20 על Proxmox VE 9.x; ב-28 ביולי 2026 הצטרפה Proxmox לאקוסיסטם של NVIDIA Mission Control כשכבת הווירטואליזציה בזמינות גבוהה לשירותי הניהול של Mission Control על פלטפורמות Blackwell ו-Vera Rubin, ו-NVIDIA מציינת את Proxmox בין שותפי האקוסיסטם בעמוד Mission Control שלה עצמה; Proxmox VE 9.2 ל-Arm64 (אוגוסט 2026) פותחה בשיתוף פעולה טכני עם NVIDIA ו-Supermicro.

למה זה נותן ביטחון

סביבת GPU על Proxmox VE היא תצורה נתמכת: זכאות NVIDIA vGPU בתוספת מנוי Proxmox ברמת Basic, Standard או Premium, עם העברה חיה של מכונות vGPU מאז Proxmox VE 8.4. מאחורי הפלטפורמה עומדים יותר מ-60,000 ארגונים עם תוכניות תמיכה פעילות ותמיכה ארגונית 24/7 מאז 19 באוקטובר 2026, שמכסה במפורש עדכונים לא-מקוונים והפעלת מפתחות באתרים מנותקים. Titans מריצה את Zenix בייצור על הערימה הזו עם GPU מדרגת L4/L40S ומוכרת את המנוי שנושא את התמיכה.

מה אנחנו לא אומרים. לא "NVIDIA קנתה את Proxmox", לא "NVIDIA השקיעה ב-Proxmox", לא "שותפות רשמית עם NVIDIA" (ההודעה מ-28 ביולי 2026 היא של Proxmox, בלי ציטוט של NVIDIA), לא "NVIDIA AI Enterprise נתמך על Proxmox" (אינו ברשימה), ולא "Proxmox מריצה את מפעלי ה-AI של NVIDIA" (היא מארחת את שירותי הניהול של Mission Control). הניסוח המדויק הוא "היפרוויזור נתמך ב-NVIDIA vGPU ושותף באקוסיסטם של NVIDIA Mission Control".

אסמכתאות

  • Proxmox Server Solutions GmbH: Titans Global, Authorized Reseller Partner, הוסמכה ב-29 באוקטובר 2026 (התעודה בידינו). תוכנית השותפים הציבורית מסמיכה משווקים למכור מנויים, להציג את לוגו Proxmox ולקבל תמיכת pre-sales; Silver ו-Gold הן רמות משווק גבוהות יותר ש-Titans אינה טוענת להן. [65]
  • תמיכה רשמית ב-NVIDIA vGPU. מטריצות התמיכה של NVIDIA ל-vGPU 19 ו-vGPU 20 עבור Linux עם KVM מציינות את Proxmox VE כ-hypervisor נתמך. ה-wiki של Proxmox מתעד שילובים שנבדקו עד Proxmox VE 9.2.10 עם vGPU 20.2. [19]
  • אקוסיסטם NVIDIA Mission Control. ב-28 ביולי 2026 הודיעה Proxmox כי Proxmox VE משמש כשכבת וירטואליזציה בזמינות גבוהה לשירותי הניהול של NVIDIA Mission Control על פלטפורמות Blackwell ו-Vera Rubin. דף Mission Control של NVIDIA מציג את Proxmox בין שותפות האקוסיסטם הרשומות, לצד Dell Technologies, HPE ו-Supermicro. [52]
  • הנדסה משותפת עם NVIDIA. Proxmox VE 9.2 ל-Arm64 (5 באוגוסט 2026) פותחה בשיתוף פעולה טכני עם NVIDIA ו-Supermicro, עם ולידציה מהיום הראשון למעבדי NVIDIA Grace ו-Vera, שבוצעה על מערכות NVIDIA Grace Hopper Superchip. [66]
  • תמיכה ארגונית מאחורי הפלטפורמה. תמיכה טכנית ארגונית ב-NVIDIA vGPU על Proxmox VE זמינה ללקוחות המחזיקים במנוי Proxmox (Basic, Standard או Premium) ובזכאות NVIDIA vGPU. החל מ-19 באוקטובר 2026 תמיכת Proxmox הארגונית פועלת 24/7 ברחבי העולם; Proxmox מדווחת על יותר מ-60,000 ארגונים עם תוכניות תמיכה פעילות ועל יותר מ-2.3 מיליון שרתי Proxmox VE פעילים (נתוני Proxmox עצמה). [26]
  • אישור עצמאי. heise online (29 ביולי 2026) מדווח על הקשר בין Proxmox ל-NVIDIA כשיתוף פעולה טכני למרכזי נתונים של AI. אף סיקור אינו מדווח על רכישה, השקעה או תנאים פיננסיים. [67]
  • מרשם החברות האוסטרי (FN 258879f): Proxmox Server Solutions GmbH בבעלות שני מייסדיה, מרטין ודיטמר מאורר, ללא משקיעים חיצוניים; שום רכישה, השקעה או אחזקה של NVIDIA אינה מדווחת בשום מקום. [68]
05 · Zenix על Proxmox: שכבת התזמור והשירות העצמי

Zenix על Proxmox: שכבת התזמור והשירות העצמי

חלוקת העבודה ברורה. Proxmox VE מריץ את המכונות: מחשוב, אחסון, רשת, HA וגיבוי. Zenix מנהלת את האופן שבו הארגון צורך אותן: מי רשאי לבקש מה, תחת איזה אישור ותקציב, באיזו זהות, עם איזו נראות, וכיצד המשאבים חוזרים למאגר. Zenix היא שכבת חוויית המשתמש והמשילות לסביבות GPU/VM על שרתים סטנדרטיים ולסביבות מעורבות, מתחת לקנה מידה של rack; NVIDIA מובילה ב-provisioning, תזמון ו-fabric בקנה מידה של rack, ו-Zenix אינה מתחרה שם. כל מה שמפורט כאן זמין היום.

זמין היום

קטלוג שירות עצמי עם אישורים וקורסים

המשתמשים מבקשים מתוך קטלוג מנוהל. הבקשות עוברות תהליכי אישור, וקורסים או פרויקטים מקבלים זכאויות ואורך חיים משלהם. Proxmox מבצע את התוצאה; Zenix אחראית על ההחלטה.

זמין היום

חכירת VM ו-GPU לפי פרופיל

Zenix מחכירה מכונות וירטואליות שלמות, עם או בלי GPU ייעודי, לפי גודל שנקבע לכל פרופיל. חכירות פגות, GPU לא פעילים מוחזרים, והחומרה חוזרת למאגר ללא פתיחת קריאה למנהל המערכת.

זמין היום

שולחנות עבודה בדפדפן ו-Gold Images

שולחן עבודה מלא נפתח בדפדפן דרך Apache Guacamole: ללא client, ללא plugin, ואף פרוטוקול אינו יוצא ממרכז הנתונים. Gold Images מנוהלי-גרסאות מגדירים ממה כל פרופיל מאתחל, כך שקורס או מעבדה ניתנים לשחזור.

זמין היום

שכבת זהויות אחת עם זיהוי סטיות

FreeIPA הוא מקור הזהות היחיד על פני VMs, bare-metal, VDI ו-SLURM. Zenix מזהה סטיות בין מה שה-directory קובע לבין מה שהמארחים אוכפים, ו-RBAC אופקי תוחם מנהלים למחלקות, לקורסים או ליחידות הארגוניות שלהם בלבד. FreeIPA הוא שכבת הזהויות הזמינה היום; פדרציית SSO ארגונית (SAML/OIDC, AD/Entra) נמצאת במפת הדרכים, ו-Titans מגדירה את שילוב ה-directory הקיים בשלב 2.

זמין היום

FinOps: תקציבים, הספק ובזבוז

תקציבים: תכנון מול צריכה בפועל לכל משתמש, קורס או משימה; הספק נמדד ומתורגם לעלות כספית; דוחות משאבים לא פעילים שמצביעים על הבזבוז. ההערכה הראשונית של Titans עצמה, שאינה נתון מבוקר, היא כ-30% פחות בזבוז משאבים לאחר שהחזרה למאגר והדיווח נכנסים לתוקף.

זמין היום

סוכן AI לקריאות חוזרות

קריאות בנושא סיסמה, טוקן, מכסה ו-session נפתרות על ידי סוכן של Zenix עם audit מלא ואפשרות ביטול של כל פעולה. ההערכה הראשונית של Titans, שאינה נתון מבוקר, היא שכ-70% מהקריאות החוזרות מטופלות אוטומטית. נתוני observability זורמים ל-Grafana, Prometheus, Elastic, Datadog, Splunk, OpenTelemetry, Loki או New Relic.

06 · ארכיטקטורת ייחוס ומערכות תומכות

ארכיטקטורת ייחוס ומערכות תומכות

סביבת Zenix מורכבת ממספר קטן של רכיבי קוד פתוח מוכרים, כל אחד עושה עבודה אחת, מחוברים יחד על ידי Proxmox VE למטה ו-Zenix למעלה. עיצוב הייחוס מתחיל בשלושה צמתים וגדל בהוספת צמתים, GPU ואשכולות, לא בשינוי הארכיטקטורה.

Ceph ורשת האשכול: מינימום של שלושה צמתים

דיסקי ה-VM שוכנים על Ceph RBD עם שלושה עותקים ומינימום שניים, על רשת אחסון ייעודית של 10 Gbps לפחות, מופרדת מ-Corosync שדורש השהיה של פחות מ-5 ms. שלושה צמתים זהים הם הסף התחתון גם ל-Ceph וגם לקוורום של HA; אתר של שני צמתים יכול להוסיף QDevice, אך עיצוב הייחוס אינו מתחיל בקטן מזה.

SLURM לעבודות batch על GPU

עבודה אינטראקטיבית רצה ב-VM חכורים; עבודות batch רצות תחת SLURM, שמתזמן GPU כמשאבים גנריים, מבודד אותם לכל משימה באמצעות cgroups ומתעד זמן GPU לכל משימה. תיעוד מסוג זה הוא הקלט הטבעי לדיווח ההספק-לעלות לפי משימה של Zenix.

FreeIPA כשכבת הזהויות

realm אחד של Kerberos ו-directory אחד של LDAP משתרעים על VMs, צמתי SLURM ו-sessions של VDI. בקרת גישה מבוססת-מארח קובעת אילו קבוצות מגיעות לאילו מארחים ושירותים, וכללי sudo מנוהלים מרכזית מאצילים הרשאות. Zenix קוראת ואוכפת את השכבה הזו; היא אינה יוצרת שכבה שנייה. FreeIPA הוא שכבת הזהויות הזמינה היום; פדרציית SSO ארגונית נמצאת במפת הדרכים, ו-Titans מגדירה את שילוב ה-Active Directory או ה-directory הקיים בשלב 2.

Apache Guacamole לשולחנות עבודה ללא client

Guacamole מרכז את חיבורי RDP, VNC ו-SSH בתוך מרכז הנתונים ומציג את ה-session בדפדפן ב-HTML5. תחנות הקצה זקוקות לדפדפן בלבד, וזה מכריע בתחנות עבודה מנוהלות, רזות או מסווגות.

Proxmox Backup Server לגיבוי ו-DR

הגיבויים אינקרמנטליים, עם ביטול כפילויות (dedup), מוצפנים בצד הלקוח ב-AES-256 GCM ומאומתים ב-SHA-256. סנכרון מרוחק וגיבוי לקלטות (tape) מספקים את העותקים החיצוניים וה-offline שעיצוב ריבוני דורש.

Observability ללא Kubernetes

dcgm-exporter מפרסם טלמטריית GPU, כולל צריכת הספק, בפורמט Prometheus; node_exporter מכסה את המארחים. Zenix מעבירה את הנתונים לכל מערך ניטור שהארגון כבר מפעיל, מ-Grafana ו-Prometheus ועד Splunk, Elastic או Datadog.

תשתית כקוד ו-GitOps

כאפשרות בעיצוב הייחוס לשכבת Proxmox, הגדרות VM ו-Gold Image יכולות להישמר ב-git ולהיות מיושמות דרך ה-API של Proxmox VE באמצעות ספק Terraform/OpenTofu הקהילתי או אוסף Ansible community.proxmox. Zenix מקצה משאבים דרך אותו API של Proxmox VE.

אפשרויות GPU: passthrough, vGPU, MIG

PCIe passthrough של GPU שלם הוא מה ש-Zenix מחכירה היום: ביצועים מקסימליים, ללא רישיון GPU, VM אחד לכל GPU. NVIDIA vGPU משתף GPU אחד בין VMs על Proxmox VE תחת entitlement של NVIDIA, ו-Proxmox מבצע העברה חיה של VMs עם vGPU מגרסה 8.4. MIG הוא חלוקה חומרתית בכרטיסי A30/A100, H100/H200 ו-Blackwell בלבד, לא ב-L4 או ב-L40S. חכירת GPU חלקי ב-Zenix, בין אם דרך NVIDIA vGPU ובין אם דרך MIG, נמצאת במפת הדרכים; passthrough של GPU שלם הוא מה שזמין היום. שני דגשי תמיכה חשובים ללקוחות AI: תמיכת הקו הראשון ב-vGPU על Proxmox ניתנת על ידי Proxmox במסגרת המנוי שלה, לא על ידי NVIDIA ישירות, ו-NVIDIA AI Enterprise אינו נתמך רשמית על Proxmox VE.

אסמכתאות

  • תיעוד Proxmox דורש לפחות שלושה שרתים, רצוי זהים, לאשכול היפר-קונברג'נטי של Proxmox + Ceph, יוצר מאגרים עם 3 עותקים ו-min_size 2 כברירת מחדל, זקוק לשלושה monitors לפחות לקוורום, וממליץ על 10 Gbps לפחות המוקדשים בלעדית לתעבורת Ceph. [10]
  • מערך האשכול של Proxmox VE דורש השהיה של פחות מ-5 אלפיות שנייה בין כל הצמתים, רצוי עם Corosync על רשת פיזית נפרדת משלו; HA זקוק לשלושה צמתים לפחות לקוורום אמין, האשכול עובר למצב קריאה בלבד באובדן קוורום, ו-QDevice יכול לספק קול שלישי לאשכולות של שני צמתים. [11]
  • SLURM מתזמן GPU כמשאבים גנריים (GRES), מזהה אוטומטית GPU של NVIDIA, חושף אותם לכל שלב משימה דרך CUDA_VISIBLE_DEVICES עם בידוד cgroup אופציונלי, מתעד gres/gpu, ומגרסה 21.08 יכול להתייחס ל-instances של NVIDIA MIG כ-GPU נפרדים. [12]
  • FreeIPA משלב directory של LDAP, KDC של MIT Kerberos ורשות אישורים; כללי HBAC מגדירים מדיניות השולטת באופן הגישה למארחים ולשירותים לפי המשתמש, וכללי sudo מאצילים פקודות מורשות באופן מרכזי. [13]
  • Apache Guacamole הוא שער שולחן עבודה מרוחק ללא client מבוסס HTML5 התומך ב-VNC, RDP ו-SSH: לא נדרשים plugins או תוכנת לקוח, רק דפדפן. [14]
  • Proxmox Backup Server קורא ושולח רק את ה-delta, מבטל כפילויות בשרת, מצפין בצד הלקוח ב-AES-256 GCM, מאמת ב-checksums של SHA-256, מסנכרן ביעילות לאתרים מרוחקים ותומך בספריות קלטות (tape). [15]
  • dcgm-exporter של NVIDIA חושף טלמטריית GPU מ-DCGM בפורמט טקסט של Prometheus בנתיב /metrics על פורט 9400, כשסט המדדים מוגדר בקובץ collector מסוג CSV בן שלוש עמודות; הוא רץ באופן עצמאי וגם תחת ה-GPU Operator. [16]
  • ספק Terraform/OpenTofu מסוג bpg/proxmox פועל כמעט לחלוטין דרך ה-API של Proxmox VE, מכוון ל-Proxmox VE 9.x עם תמיכה ב-8.x, ואינו קשור ל-Proxmox Server Solutions; אוסף community.proxmox של Ansible מכסה ניהול תצורה של אותה סביבה. [17]
  • טבלת ה-GPU הנתמכים ב-MIG של NVIDIA מונה את A30, A100, H100/H200/H20, B200/GB200/GB300, Thor ו-RTX PRO Blackwell; L4 ו-L40S אינם מופיעים בעמוד. [18]
  • הוויקי הרשמי של Proxmox קובע ש-Proxmox VE הוא פלטפורמה נתמכת רשמית מאז NVIDIA vGPU Software 18, מונה שילובים שנבדקו עד Proxmox VE 9.2.10 עם vGPU 20.2, ומציין ש-NVIDIA AI Enterprise אינו נתמך כיום רשמית עם Proxmox VE; מאגר הידע של NVIDIA מוסיף ש-Proxmox משתמשת בגרסת ה-vGPU הגנרית ל-KVM של NVIDIA, כשהתמיכה והאינטגרציה מטופלות על ידי Proxmox. [19]
  • Proxmox VE 8.4 (9 באפריל 2025) הוסיף העברה חיה של מכונות וירטואליות פעילות המשתמשות בהתקנים מתווכים כמו NVIDIA vGPU, ואת הכלי pve-nvidia-vgpu-helper לפישוט התקנת דרייברי NVIDIA vGPU. [20]
07 · מתודולוגיית הטרנספורמציה

מתודולוגיית הטרנספורמציה

Titans מנהלת את תוכנית המעבר מ-VMware ל-Proxmox ו-Zenix בשישה שלבים. לכל שלב תוצרים מוגדרים וקריטריון יציאה; אף שלב אינו מדולג לטובת מהירות. הרצף מתוכנן לדו-קיום: VMware ממשיך לרוץ עד שכל גל הוכיח את עצמו.

01

הערכה ומיפוי

אנו ממפים כל VM, datastore, רשת, GPU ותלות, ומסווגים עומסים לפי סיכון מיגרציה ודרישת ריבונות. מכונות על vSAN, עם דיסקים מוצפנים או עם מצב vTPM מסומנות כבר כאן לנתיב מיגרציה חלופי. תוצרים: מלאי מאומת, מפת תלויות, בסיס רישוי ועלויות, ורשימת סיכונים ראשונית.

02

תכנון היעד וקביעת הגודל

אנו מתכננים את אשכולות Proxmox VE 9.x, מאגרי Ceph, אזורי SDN, טופולוגיית PBS ואסטרטגיית GPU, וקובעים את גודלם מול המלאי ולא מול מארחי VMware הישנים. תוצרים: ארכיטקטורת ייחוס, רשימת חומרה, תוכנית מנויים לפי socket עם רמת התמיכה שנבחרה, היקף שילוב ה-directory, ומודל הפרופילים והקטלוג של Zenix.

03

פיילוט: מחלקה או קורס אחד

אשכול פיילוט של שלושה צמתים עולה לאוויר עם Zenix עבור מחלקה אחת או קורס אחד, עם משתמשים אמיתיים ו-GPU אמיתיים. נוהל ה-rollback מתורגל כאן מקצה לקצה. תוצרים: קטלוג שירות עצמי פועל, אינטגרציית FreeIPA, שולחנות עבודה בדפדפן, ביצועים נמדדים ודוח go/no-go.

04

גלי מיגרציה

עומסים עוברים בגלים לפי סדר סיכון, באמצעות אשף הייבוא מ-ESXi של Proxmox ישירות מול כל מארח, עם הגדרות IaC שנשמרות ב-git (commit) לפני כל גל. כלי האורח מוסרים, הגדרות הרשת מתועדות ודיסקי Windows מועברים ל-VirtIO מראש. מכונות המקור נשארות כבויות אך שלמות ב-ESXi עד לקבלה; rollback הוא הדלקה של המקור והחזרת ה-DNS והרשת, ומתורגל בפיילוט. מכונות על vSAN, עם דיסקים מוצפנים או עם מצב vTPM, שסומנו בשלב 1, עוברות בנתיב חלופי: storage vMotion ל-datastore שאינו vSAN, הצפנה מחדש של הדיסק, רישום מחדש של ה-TPM. תוצרים: תוכניות גלים, runbooks לכל VM ונהלי rollback.

05

אימות ו-cutover

כל VM שהועבר מגובה ל-PBS ומאומת לפני שהמקור מושבת. בעלי היישומים מאשרים מול בדיקות קבלה מוסכמות; failover של HA ושחזור מתורגלים בפועל, ולא מניחים שהם עובדים. ב-live-import חלון ההשבתה לכל VM הוא הפער בין כיבוי המקור ב-ESXi לבין האתחול הראשון ב-Proxmox, לא משך ההעתקה כולו; הוא נמדד בפיילוט ונרשם בתוכנית של כל גל. מאחר ש-live-import שנכשל מאבד את הנתונים שנכתבו מאז תחילתו, המקור השלם נשאר נתיב ה-rollback עד לאישור. תוצרים: רשומות קבלה, סט גיבויים מאומת ורשימת השבתה פורמלית.

06

תפעול ואופטימיזציה

ה-FinOps של Zenix נכנס לפעולה: תקציבים מול צריכה, החזרת משאבים לא פעילים, ניצול GPU ומחזור החיים של Gold Images. סקירות קיבולת מתקיימות רבעונית מול נתונים נמדדים, ומנוי Proxmox ארגוני ברמה שנבחרה בשלב 2 (Standard או Premium לייצור), הנרכש דרך Titans או דרך האינטגרטור, מגבה את צוות התפעול. תוצרים: לוחות מחוונים של FinOps, תוכנית קיבולת ולוח שנה למחזור חיים.

אסמכתאות

  • Proxmox VE 9.0 (על בסיס Debian 13) שוחרר ב-5 באוגוסט 2025, 9.1 ב-19 בנובמבר 2025 ו-9.2 ב-21 במאי 2026, האחרון עם קרנל Linux 7.0 כברירת מחדל יציבה, Ceph Tentacle 20.2 כאפשרות יציבה, איזון עומסים דינמי ב-Cluster Resource Scheduler ופקודות disarm/arm ל-HA ברמת האשכול. [21]
  • מנויי ייצור של Proxmox VE מתומחרים לכל socket של CPU לשנה: Community ב-120 אירו, Basic ב-370 אירו (3 קריאות שירות), Standard ב-550 אירו (10 קריאות שירות, מענה תוך 4 שעות) ו-Premium ב-1,100 אירו (קריאות שירות ללא הגבלה, מענה תוך שעתיים); תמיכת Premium 24/7 זמינה מ-19 באוקטובר 2026. [22]
  • Proxmox מתעדת את הייבוא מ-ESXi כנבדק מגרסה 6.5 ועד 8.0 עם תמיכה ב-live-import, ומונה את מגבלותיו: דיסקים על vSAN ודיסקים מוצפנים אינם ניתנים לייבוא, מצב vTPM אינו עובר, snapshots מאטים את ההעברה, מכונת המקור נשארת כבויה במהלך live-import ולכן נותרת השבתה מסוימת, נתונים שנכתבו מאז תחילת live-import שנכשל אובדים, וייבוא דרך vCenter איטי משמעותית מחיבור ישיר ל-ESXi. [8]
  • Enterprise Technology של סטנפורד העבירה יותר מ-60 צמתי שרת לשישה אשכולות Proxmox עצמאיים וכ-1,500 מכונות וירטואליות מ-VMware, במיגרציות שתוכננו לאורך 2025, בנימוק של עליות משמעותיות בעלויות הרישוי והתמיכה (Stanford IT Community, 26 בפברואר 2026); אוניברסיטת Loughborough העבירה כ-500 מכונות וירטואליות על פני 3 אשכולות עד ספטמבר 2026, בפחות מ-10 דקות ל-VM בממוצע (סיפור שפורסם על ידי Proxmox). [23]
  • Proxmox Backup Server אינו כותב מחדש נתונים של בלוקים קיימים, ולכן לקוח שנפרץ אינו יכול להשחית או לשנות גיבויים קיימים; התיעוד ממליץ על מופע מרוחק למשימות סנכרון ועל קלטות (tape) כמדיה שנייה לפי כלל 3-2-1. [24]
  • Proxmox Datacenter Manager 1.0 (4 בדצמבר 2025, GNU AGPLv3) מחבר אשכולות Proxmox עצמאיים וצמתים בודדים במסך ניהול אחד ותומך בהעברה חיה של מכונות וירטואליות בין אשכולות שונים. [25]
  • Proxmox מדווחת על יותר מ-2.3 מיליון שרתי Proxmox VE פעילים ברחבי העולם (ספטמבר 2026, דיווח עצמי), מעבירה את תמיכת ה-Premium הארגונית ל-24/7 מ-19 באוקטובר 2026 עם Standard שיצטרף ברבעון הרביעי של 2026, ופתחה את Proxmox North America Inc. לשירות ארצות הברית וקנדה. [26]
08 · הובלת הטרנספורמציה: כך Titans מנהלת את התוכנית

הובלת הטרנספורמציה: כך Titans מנהלת את התוכנית

Titans Global נוסדה ב-2017 בראשון לציון על ידי ארבעה שותפים, בוגרי יחידה 53 של חיל הקשר. אנחנו צוות קטן ובכיר שמבצע את העבודה בתוך חומות הלקוח: סביבות on-prem, מנותקות-רשת ומסווגות עבור ארגוני ממשלה, ביטחון, בריאות ומחקר בישראל. תוכנית הטרנספורמציה מנוהלת באותה משמעת.

משילות: היגוי, רשימת סיכונים, rollback

ועדת היגוי משותפת מתכנסת בקצב קבוע עם ה-CIO או מנהל התשתיות. רשימת הסיכונים חיה משלב ראשון, ואף גל אינו מתחיל ללא תוכנית rollback שנבדקה ובעל החלטה מוגדר. מנגנון ה-rollback עצמו מוגדר בשלב 4: מכונת המקור נשארת שלמה ב-ESXi עד לקבלה, והחזרה לאחור היא הדלקה של המקור והחזרת ה-DNS והרשת.

אבטחה כברירת מחדל

ההצפנה בתעבורה היא מקצה לקצה בין הדפדפן, Zenix ו-Proxmox. כל פעולת שירות עצמי וכל פעולה של הסוכן מתועדת ביומן ביקורת וניתנת לביטול. RBAC אופקי תוחם את המנהלים ליחידות שלהם בלבד, וזיהוי סטיות בזהויות מסמן מארחים שסטו מה-directory. עדכונים מאומתים מגיעים מה-repository הארגוני של Proxmox; ברשתות מנותקות, מדיית העדכונים, בקרת השינויים ויומני הביקורת מטופלים לפי משטר הסיווג של הלקוח, לא שלנו. Titans משלימה את הסמכת ISO 27001 ו-ISO 9001 ב-2026.

בתוך החומות שלכם

ללא control plane בענן וללא תלות בשירות חיצוני לתפעול היומיומי. Zenix ו-Proxmox רצים על החומרה שלכם, תחת שכבת הזהויות שלכם, ומנוהלים על ידי האנשים שלכם כשאנחנו לצידם. Titans מבצעת פרויקטים ברשתות מנותקות ומסווגות מאז 2017; Zenix מותקנת שם כיום כפרויקט בהובלת Titans, ומתקין ייעודי לסביבות מנותקות נמצא במפת הדרכים. עדכונים ו-Gold Images מגיעים לרשתות מנותקות כמדיה המטופלת לפי המשטר של הלקוח.

מודל התמיכה והמודל המסחרי

שלוש שכבות. Proxmox Server Solutions תומכת בהיפרוויזור במסגרת המנוי לפי socket. Titans תומכת ב-Zenix ובאינטגרציה במסגרת SLA מוגדר, עם יעדי מענה שנקבעים בחוזה. לאחר העברת הידע, האינטגרטור או צוות הלקוח מפעילים את ה-L1, ומסלימים ל-Titans ב-L2 ו-L3 בנושאי Zenix ול-Proxmox בנושאי ההיפרוויזור. התנאים המסחריים של Zenix, כולל יחידת הרישוי, נמסרים לפי בקשה.

עבודה עם אינטגרטורים

Titans מספקת את ארכיטקטורת Proxmox ו-Zenix, את הפיילוט ואת גלי המיגרציה הראשונים; האינטגרטור מחזיק בקשר עם הלקוח, בתפעול ה-L1 ובגלים הבאים לאחר ההכשרה. Titans מכשירה את מהנדסי האינטגרטור לצד אנשי הלקוח. רישום עסקאות וחלוקת התוצרים נקבעים לכל התקשרות.

העברת ידע, לא תלות

כל שלב מסתיים ב-runbooks מתועדים ובמפגשי עבודה מעשיים למנהלי המערכת של הלקוח. המטרה היא צוות תפעול שמפעיל את Proxmox ו-Zenix בלעדינו, ופונה אלינו לשינויים, לא לשגרה.

בייצור

פריסה בייצור: שנקר

Zenix רצה בייצור בשנקר, מכללה ישראלית. סטודנטים וחוקרים מבקשים משאב ומקבלים סביבת עבודה מלאה בדפדפן על תשתית ה-GPU של המוסד עצמו: GPU מסוג L4/L40S, מאות ליבות CPU ואלפי משתמשים.

בהערכה

הערכות בתהליך, ומוצגות ככאלה

הזדמנויות נוספות, בהן מכון ויצמן, Expim והאוניברסיטה העברית באמצעות Matrix, נמצאות בהערכה. אלה אינן פריסות שהושלמו, ולא נציג אותן ככאלה.

השלב הבא

קבעו מפגש ארכיטקטורת ייחוס

צלילה טכנית עם הארכיטקטים של Titans: המלאי שלכם, תכנון יעד מדויק בגודלו של Proxmox VE ו-Zenix, ותוכנית מדורגת ליציאה מ-VMware בתנאים שלכם. באתר, בתוך הרשת שלכם; Titans מבצעת פרויקטים בסביבות מנותקות מאז 2017.

§ · מקורות

מקורות

כל טענה כמותית או שוקית בעמוד זה מצוטטת למקור ראשוני. המקורות אומתו באוקטובר–נובמבר 2026.

  1. VMware End Of Availability of Perpetual Licensing and SaaS Services (VMware Cloud Foundation blog; also Broadcom KB 309138)blogs.vmware.com
  2. VMware to lose 35 percent of workloads in three years (The Register)theregister.com
  3. New CloudBolt research: 86% of companies actively reducing their VMware footprint (CloudBolt)cloudbolt.io
  4. VMware reboots its partner program again – and it looks like smaller players are out (The Register)theregister.com
  5. Proxmox VE is an NVIDIA vGPU supported hypervisor (Proxmox Server Solutions press release)proxmox.com
  6. Linux with KVM Support — NVIDIA Virtual GPU Software Documentation (Product Support Matrix)docs.nvidia.com
  7. Run Models for AI Factories with NVIDIA Mission Control (nvidia.com) — Ecosystem Partners sectionnvidia.com
  8. Proxmox Virtual Environment 8.2 — Proxmox press release / Roadmap (ESXi import wizard)pve.proxmox.com
  9. Proxmox Celebrates 10-Year Anniversary (Proxmox press release)proxmox.com
  10. Proxmox VE Administration Guide - Deploy Hyper-Converged Ceph Clusterpve.proxmox.com
  11. Proxmox VE Administration Guide - Cluster Manager (pvecm)pve.proxmox.com
  12. Slurm Workload Manager - Generic Resource (GRES) Schedulingslurm.schedmd.com
  13. FreeIPA documentation - Host-based Access Control (HBAC) Examplesfreeipa.readthedocs.io
  14. Apache Guacamole - project homepageguacamole.apache.org
  15. Proxmox Backup Server Documentation - Introductionpbs.proxmox.com
  16. NVIDIA DCGM Documentation - dcgm-exporter command-line referencedocs.nvidia.com
  17. bpg/terraform-provider-proxmox - Terraform / OpenTofu Provider for Proxmox VE (GitHub)github.com
  18. NVIDIA Multi-Instance GPU User Guide - Supported GPUsdocs.nvidia.com
  19. NVIDIA vGPU on Proxmox VE — Proxmox VE Wikipve.proxmox.com
  20. Proxmox Virtual Environment 8.4 (Proxmox Server Solutions press release)proxmox.com
  21. Proxmox Virtual Environment 9.0 press release; Roadmap - Proxmox VE (official release history)proxmox.com
  22. Proxmox VE Pricing - Production support subscriptionsproxmox.com
  23. Enterprise Technology Completes Successful Virtual Infrastructure Migration from VMware to Proxmox (Stanford IT Community, 26 February 2026)itcommunity.stanford.edu
  24. Proxmox Backup Server Documentation - Backup Storage / Ransomware Protection & Recoverypbs.proxmox.com
  25. Proxmox Datacenter Manager 1.0 - Proxmox press releaseproxmox.com
  26. Proxmox 24/7 Enterprise Support and Proxmox North America (Proxmox press release)proxmox.com
  27. Loughborough University migrates from VMware to Proxmox VE (Proxmox success story)proxmox.com
  28. ansible-collections/community.proxmox (GitHub)github.com
  29. NVIDIA Virtual GPU Knowledge Base — Overview (docs.nvidia.com)docs.nvidia.com
  30. VMware Cloud Foundation Specific Program Documentation, October 2024 (Broadcom PDF)ftpdocs.broadcom.com
  31. Broadcom KB 313548: vSAN entitlement for VCF and VVFknowledge.broadcom.com
  32. Broadcom KB 409233: vSphere Essentials Plus licence compatibility / end of perpetual licensingknowledge.broadcom.com
  33. Reported VMware list prices: Vates cost calculator, SDxCentral, European reseller cataloguesatonementlicensing.com
  34. VMware 72-core minimum withdrawn (heise, 10 Apr 2025; Vates calculator)speediyo.com
  35. The Register, 23 Jan 2025: VMware users unhappy at 3-year commitment to renew licensestheregister.com
  36. CloudBolt CII Report: The Mass Exodus That Never Was (survey fielded Jan 2026)cloudbolt.io
  37. Broadcom vSphere Version Comparison and vSphere Standard roadmap (heise, Sept 2026; The Register, 2 Sep 2026)heise.de
  38. The Register, 11 Dec 2025: VMware kills vSphere Foundation in parts of EMEAtheregister.com
  39. Broadcom KB 459135: End of general support for vSphere 8.x; The Register, 5 May 2026 on VCF 9 adoptionknowledge.broadcom.com
  40. Proxmox VE FAQ (wiki): licence and version lifecyclepve.proxmox.com
  41. Broadcom TechDocs: How vSphere HA Works (vSphere 8.0)techdocs.broadcom.com
  42. Proxmox VE Administration Guide: QEMU/KVM Virtual Machines, migration and EFI/TPM sectionspve.proxmox.com
  43. Broadcom KB 318908: vGPU Virtual Machine automated migration for Host Maintenance Mode in a DRS Clusterknowledge.broadcom.com
  44. Proxmox VE Administration Guide: Storage (pvesm) and Hyper-Converged Cephpve.proxmox.com
  45. Broadcom KB 401070: Deprecation of VMware vSphere Virtual Volumes (vVols)knowledge.broadcom.com
  46. Proxmox Virtual Environment 9.2 press release (21 May 2026)proxmox.com
  47. VMware Cloud Foundation Blog, 17 Jun 2025: VCF 9.0 Networking re-imagines the cloud operating modelblogs.vmware.com
  48. Proxmox press releases index (PBS, Veeam, NAKIVO, StorPool, Lightbits and ecosystem announcements)proxmox.com
  49. Proxmox Datacenter Manager FAQ; Proxmox Backup Server pricingpdm.proxmox.com
  50. VMware Cloud Foundation Blog, 17 Jun 2025: VMware Live Recovery in VCF 9.0blogs.vmware.com
  51. VMware Cloud Foundation Blog, 13 Aug 2026: vSphere Kubernetes Service (VKS)blogs.vmware.com
  52. Proxmox press release, 28 Jul 2026: Proxmox VE for NVIDIA Mission Control AI factoriesproxmox.com
  53. Proxmox press release: Proxmox Datacenter Manager 1.1 (May 2026)proxmox.com
  54. Proxmox VE API (wiki)pve.proxmox.com
  55. VMware Cloud Foundation Blog, 17 Jun 2025: What's New in VMware Cloud Foundation 9.0blogs.vmware.com
  56. vmware/terraform-provider-vsphere README (GitHub)github.com
  57. Proxmox VE wiki: ZFS on Linux (native encryption status)pve.proxmox.com
  58. Broadcom TechDocs: UEFI Secure Boot for ESXi Hosts (vSphere 8.0)techdocs.broadcom.com
  59. Broadcom: VMware Production Support datasheetdocs.broadcom.com
  60. Proxmox VE wiki: Migrate to Proxmox VE (ESXi import)pve.proxmox.com
  61. Broadcom KB 373010: VMware HCX migration concurrency limitsknowledge.broadcom.com
  62. The Register, 31 Jan 2026: Broadcom 'bulldozes' VMware cloud partners as March deadline loomstheregister.com
  63. Gartner Market Guide for Server Virtualization Platforms (23 Oct 2025), as quoted via MarketScreenermarketscreener.com
  64. NVIDIA Virtual GPU 18.0 Enables VDI for AI on Every Virtualized Platform (NVIDIA Technical Blog, 19 March 2025)developer.nvidia.com
  65. Proxmox Partner Ecosystem: Partners / Become a partner (proxmox.com)proxmox.com
  66. Proxmox press release: Proxmox Virtual Environment launches official Arm64 Supportproxmox.com
  67. heise online — Proxmox and Nvidia cooperate for AI data centersheise.de
  68. Proxmox legal notice (company registration FN 258879f, Handelsgericht Wien)proxmox.com